تجهیزات دندانپزشکی،مواد دندانپزشکی

تجهیزات دندانپزشکی،مواد دندانپزشکی

ساخت وبلاگ

امکانات وب

دستگاه های تصویر برداری و گرافی های در تجهیزات دندانپزشکی

در این مقاله سعی داریم تا به معرفی تجهیزات دندانپزشکی را به صورتی مختصر و مفید بپردازیم و ویژگی ها و خصوصیات هر یک را به اختصار برای شما عزیزان توضیح دهیم.

دستگاه های تصویر برداری و گرافی های مختلف از تجهیزات دندانپزشکی اختصاص دادیم، همان گونه که از این موضوع اطلاع دارید، این دسته شاید چندان نیازی به ارائه توضیحات در خصوص محصولات و ابرارهای آن نداشته باشد، زیرا تقریبا تمامی افراد از دستگاه های تصویر برداری و موارد مرتبط با آن آگاهی داشته و تقریبا همگی از این مطلب اطلاع داریم و از روی نام آن نیز مشخص است که این دستگاه ها به چه منظوری به کار گرفته می گردند.

انواع دستگاه هایی رادیوگرافی(تصویربرداری) در دندانپزشکی 

دسته اول دستگاه های تصویربرداری یا همان رادیوگرافی (Radiography)

معمولا معروف ترین دستگاه هایی که به منظور تصویر برداری یا همان عکس برداری در دندانپزشکی مورد بهره برداری قرار می گیرند می توانند شامل دسته هایی همچون دستگاه های تصویر برداری یا همان رادیو گرافی (Radio Graph) می باشند که از سوی دندان پزشکان به میزان بسیار زیادی مورد استفاده قرار می گیرند.

از آن جایی که دندان ها در پوشش های دهانی قرار داشته و ملاحظه نقاط داخل لثه دندان ها کاری بسیار دشوار از سوی دندانپزشکان می باشد، معمولا دندانپزشکی یکی از پر تکرار ترین اعلام نیاز هایی که در مراحل ابتدایی درمان از بیماران خود درخواست خواهند داشت، تقاضای گرفتن عکس از دندان می باشد تا به این ترتیب بتوانند به خوبی موقعیت دندان را در نظر گرفته و با اطلاعاتی بیشتر و بهتر از نظر ظاهری بتوانند تصمیم مناسبی جهت درمان مشکل دندان فرد اتخاذ نمایند.

دستگاه های RVG در تجهیزات دندانپزشکی

دستگاه های RVG یا گروهی دیگر از دستگاه های تصویر برداری دندان

در قسمت قبل به طور خلاصه دستگاه های تصویر برداری یا همان عکس برداری دندانپزشکی را به شما معرفی نمودیم، در این قسمت، به مدل های جدیدتر و به مراتب بهتری از این دستگاه می پردازیم که اصطلاح دستگاه های تصویر برداری دندان پزشکی دیجیتال را برای آن ها به کار می گیریم. این اصطلاح را به صورتی مختصر تحت عنوان RVG معرفی می نماییم.

این دستگاه ها تاریخچه طولانی ای را دارا نبوده و تنها و تنها از سال 1987 از سوی شرکتی فرانسوی به نام ترافی (Trophy) به جهان معرفی شدند. علت اصلی معرفی این سیستم های جدید و پیشرفته مشکلات و خطراتی بود که بکارگیری دستگاه های تصویربرداری برای بیماران به وجود می آورد. به عبارتی بهتر دستگاه های RVG به این علت به بازار جهان معرفی شدند تا بتوانند هم نقاط ضعف دستگاه های تصویر برداری را پوشش داده و هم این که خطرات جانبی ای را که این سیستم ها برای انسان ها به وجود می آورند را برطرف سازند.

دستگاه های CAMCAD در تجهیزات دندانپزشکی

دسته جدیدتر و تکمیلی دو دسته قبلی ای که در این جا آن ها را معرفی نموده ایم را باید دستگاه های CAMCAD نامید. این دستگاه ها در ایران تحت عنوان دستگاه های تصویربرداری از داخل دهان فرد نیز شناسایی می گردند، مشخص است که زمانی که شما از داخل دهان فرد تصویربرداری نمایید، به طور حتما تصاویری با کیفیت تر و جزییات بیشتری را دریافت خواهید کرد و همین امر می تواند منجر به دریافت تصاویری به مراتب بهتر و با کیفیت بالاتر شده و درمان مشکلات دهانی و دندانی فرد نیز به مراتب بهتر خواهد شد. در ادامه هر یک از این سه دستگاه را با تفصیل بیشتر و بهتری برای شما مخاطبان محترم این سایت به نمایش خواهیم گذارد.

دستگاه های رادیوگرافی 

دستگاه های رادیوگرافی در امر دندانپزشکی را باید یکی از حساس ترین و پرکاربردترین وسائل دانست، دستگاه های رادیوگرافی دندان در واقع می توانند با ارائه اطلاعات و جزییات بسیار ریزی از دندان ها به دندانپزشک معالجی که تقاضای این تصاویر را ارائه داده است، به وی در این امر و شناسایی مشکلات دندان بیمار به صورتی هر چه بهتر و بیشتر یاری رسانیده و در کنار دندان به پزشک معالج اطلاعاتی را در خصوص لثه ها و مشکلات آن ها و همچنین استخوان های مجاور دندان نیز ارائه خواهند نمود.

قیمت دستگاه های رادیوگرافی(تصویر برداری) دندانپزشکی

از آن جایی که دستگاه های رادیوگرافی دندانپزشکی در زمینه درمانی و تشخیصی دندانپزشکی دارای اهمیت بسیار زیادی می باشند، به همین جهت میزان قیمت آن ها نیز می تواند دارای اهمیت باشد، باید در این جا به صورتی شفاف اعلام نماییم که میزان قیمت تجهیزات رادیوگرافی دندانپزشکی به میزان بسیار زیادی به کیفیت بازوهای آن و همچنین زمان اکسپوری تصاویری که از سوی آن ها گرفته می شود بستگی خواهد داشت.

مطلب در رابطه با دستگاه ها و تجهیزات تصویر برداری رادیوگرافی از دهان و دندان ها بسیار زیاد است، این دستگاه ها دارای انواع مختلفی بوده و قیمت های آن ها نیز دارای رنج متنوعی می باشند، از نظر اندازه دارای ابعاد و سایز های بسیار متفاوتی بوده که در صورتی که بخواهیم در رابطه با آن ها به بحث بپردازیم، هم مطلب بسیار تخصصی و خسته کننده برای خواننده علاقه مند می گردد، و هم گرد آوری آن ها نیز از حوصله این مقال می تواند خارج باشد.

دستگاه های RVG

پس از آن که دکتر والکوف با تصویر برداری از دندان های خود به کمک فیلم های رادیوگرافی در سال 1896 برای نخستین بار توانست سیستم های تصویر برداری رادیوگرافی را به جهانیان معرفی نماید، مدت ها تصویر برداری به کمک رادیوگرافی را تنها آپشن انتخابی در میان سیستم های تصویربرداری در سرتاسر جهان می شناختند، این روند همچنان ادامه داشت و با موفقیت در حال پیگیری بود، ولی کم کم مشکلات از میانه های راه سر از درون پیچ و خم ها بیرون آورده و خود را به کارشناسان و متخصصان معرفی نمودند.

مشکلات کار با دستگاه های تصویر برداری رادیوگرافی

یکی از رایج ترین این مشکلات، سختی های کار با فیلم های رادیوگرافی بود که نیاز به تاریک خانه داشت، در ضمن، این مواد شیمیایی ای که در این ابزار نهفته می بودند، می توانستند مشکلات جانبی ای را نیز برای بیماران به وجود بیاورند، از جمله مشکلات دیگری که در این راه رخ نمودند می توانیم به مشکلاتی همچون خطرات و سختی های به کارگیری فیلم های رادیوگرافی، و همچنین سختی و مشکل قرار گرفته و نگهداری فیلم و دوربین در موقعیت مناسب بود که همگی باعث شدند تا کم کم دانشمندان به فکر راه حل های جانبی دیگری بی افتند.

کاستی ها و نقاط ضعف کار با دستگاه های تصویربرداری رادیو گرافی

در کنار مشکلاتی که در بالا به آن ها اشاره نمودیم، معایب دیگری نیز در کار رادیوگرافی وجود داشت که واقعا در طی زمان تا حد بسیار زیادی درد سرساز واقع شده و مجبور بودند تا به کمک ابزارهایی پیشرفته تر و بهتر، بتوانند این نقاط ضعف و کاستی های تصاویر رادیوگرافی را نیز تا حد بسیار زیادی جبران نمایند.

ظهور دستگاه های RVG

همانگونه که در قسمت های قبلی توضیح دادیم، نخستین بار در سال 1987 یعنی تقریبا 90 سال س از نخستین تصویربرداری رادیوگرافی شرکت تروفی فرانسه توانست سیستم تصویر برداری علمی تر و با قدرت و امکانات به مراتب بیشتری را به صنعت تصویربرداری دندانپزشکی معرفی نماید. این روش و سیستم جدید انقلابی را در صنعت تصویربرداری دیجیتال به جهانیان معرفی کرد.این سیستم تصویر برداری جدید در واقع ترکیب از فن آوری ها و تکنولوژی های جدید در عصر نوین به شمار می رفت، و از ترکیب صنعت تصویر برداری و کامپیوتر برخوردار شده بود.

دستگاه های تصویربرداری داخل دهان (CAMCAD)

نوبت به جدیدترین و پیشرفته ترین مدل از دستگاه های تصویربرداری دندانپزشکی رسیده است، این مدل از دستگاه ها که به نوعی می توان آن ها را مدلی تکمیل شده و کامل از سیستم های قبلی دانست در واقع یکی از بهترین و بی نقص ترین مدل ها از دستگاه ها و سیستم های تصویربرداری در صنعت تجهیزات دندان پزشکی به شمار می روند.

این روش تصویربرداری از داخل محیط دهان و دندان ها باعث می شود، تا پزشک معالج اطلاعات به مراتب بیشتر و بهتری را از تصویر مورد نظر دریافت داشته و به کمک آن ها قادر به ارائه تشخیصی دقیق تر و بهتر خواهد شد.

از جمله کاربری های بسیار رایج از تصاویر کم کد یا همان داخل دهانی را می توان به تشخیص مناسب و درست و البته دقیق از میزان و ناحیه پوسیدگی، شناسایی و تشخیص دقیق و درست بیماری های مرتبط با ریشه دندان و موارد بسیار بیشتر دیگری اشاره داشت.

انواع تصاویری که به کمک دستگاه های CAMCAD گرفته می شود

در کل تصاویر داخل دهانی را به سه دسته متفاوت تقسیم بندی می نمایند، دسته اول را دسته پری اپیکال می نامند. در روش تصویر برداری پری اپیکال می توان با دقت و کیفیت بسیار بالایی تصویری کامل و بسیار دقیق از تمامی دندان ها به همراه استخوان های زیرین آن ها به دست آورد.

دسته دوم از مدل های تصویر برداری داخل دهانی را باید به نوع تصویر برداری بایت وینگ اختصاص داد. در این روش، می توان تصاویر بسیار با کیفیتی تاج دندان ها و همچنین وضعیت دندان های مجاور به دست آورد.

در دسته سوم و آخرین دسته از انواع مدل های تصاویر داخل دهانی می توان به نوع تصویربرداری اکلوزال اشاره نمود. در این شیوه تصویر برداری دقیقا می تواند تصویری کاملا شبیه به تصاویر حاصل از روش پری اپیکال به دست خواهد آورد، با این تفاوت که در این مدل از تصویر برداری می تواند ناحیه ای به مراتب بزرگ تر و بیشتر از روش پری اپیکال را مشاهده نمود.

خرید مواد دندانپزشکی

به عنوان توصیه به شما اعلام می داریم که می توانید به ساده ترین شکل ممکن با مراجعه به سایت شرکت دنتال منت و انتخاب وسیله مد نظر هم محصولی مطمئن و برخوردار از استاندارد را با قیمتی ایده ال را تهیه نمایید.

گروه وسائل و تجهیزات مخصوص ضد عفونی

وسائل د عفونی یا به قول نام علمی آن ها ابزار های استریل، مطلبی بسیار بسیار مهم در رابطه با دندان پزشکی به شمار می رود. همگی از این موضوع اطلاع داریم که از آن جایی که دهان یکی از مسیر های ارتباطی بدن با فضای خارج می باشد، و می تواند از این مسیر باعث ورود باکتری ها، ویروس ها، میکروب ها و انواع دیگری و متنوعی از عوامل ایجاد بیماری در بدن گردد، اهمیت استفاده از استریل و هم چنین وسائلی که بتتوان از ورود این گونه از موجودات به بدن جلوگیری نمود ضرورت بسیار زیادی پیدا خواهد کرد.

یک موضوع بسیار مهم دیگر در کنار مطلبی که در بند قبلی به آن اشاره نمودیم، این است که در رابطه با بیشتر کارهای دندان پزشکی باید این حقیقت را نیز یاد نمود که در اکثر آن ها نیاز به باز کردن قسمتی از دهان وجود خواهد داشت که در اثر این باز شدگی، مسیر ورود انواعی از میکروب ها به داخل بدن نیز گشوده خواهد شد، از همین رو، بحث استفاده از وسائل ضد عفونی می تواند اهمیت بسیار زیادی در امر دندان پزشکی پیدا نماید، البته نا گفته نماند که کیفیت آن ها نیز یکی از الزامات این موضوع به شمار خواهد رفت.

تجهیزات ضد عفونی دندانپزشکی: اتوکلاو ها

یکی از مهم ترین وسائل دندانپزشکی  که حتما می تواند حضور آن در یک مطب دندانپزشکی ضرورت داشته باشد، دستگاهی به نام اتوکلاو می باشد. در واقع لازم است در این جا اعلام نماییم که اتوکلاو یک دستگاه و از جمله تجهیزات مخصوص آزمایشگاه ها به شمار می رود. وظیفه اصلی این دستگاه تنها و تنها سترون سازی می باشد.

مواد مصرفی دندانپزشکی

شرکت دنتال منت افتخار دارد تا با بیش از 10 سال سابقه فعالیت درخشان  در امر تهه و توزیع مواد دندانپزشکی با بالاترین کیفیت ممکن، و با به صرفه ترین قیمت ممکن این کالاها را در اختیار شما همکاران گرامی و دندانپزشکان محترم قرار دهد. شما می توانید با خرید مواد دندانپزشکی از شرکت دنتال منت، علاوه بر تهیه مواد مورد نیز خود در رابطه با استاندارد بودن و به روز بودن آن ها اطمینان خاطر داشته و در کنار آن نیز بهترین قیمت ممکن را نیز برای مواد دندان پزشکی پرداخت نمایید.

سترون سازی چیست؟

اکنون که این مطلب را اعلام نمودیم، حتما بسیاری از مخاطبان سال های زیادی دوران تحصیلاتشان گذشته و ممکن است به خوبی به یاد نداشته باشند که معنی سترون سازی چیست؟ سترون سازی در واقع نام هم خانواده دیگری برای استریل کردن می باشد، سترون سازی به عملی گفته می شود که از طریق آن به کمک بخار آب و با استفاده از موادی اضافی که می توانند شیمیایی نیز باشند میکروب ها و عوامل بیماری زا را از بین می برند.

 

منبع:شرکت پخش مواد دندانپزشکی

 

 

 

تجهیزات دندانپزشکی،مواد دندانپزشکی...
ما را در سایت تجهیزات دندانپزشکی،مواد دندانپزشکی دنبال می کنید

برچسب : شرکت پخش مواد دندانپزشکی,مواد دندانپزشکی,تجهیزات دندانپزشکی,خرید مواد دندانپزشکی, نویسنده : Admin بازدید : 33 تاريخ : دوشنبه 3 خرداد 1400 ساعت: 20:21

آرشیو مطالب

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :

×تبلیغات